De opkomst voor de gemeenteraadsverkiezingen op woensdag 18 maart 2026 in gemeente De Fryske Marren komt op stoom. Om elf uur ‘s ochtends hadden 5.269 inwoners hun stem uitgebracht. Dit is 12,5 procent van alle stemgerechtigden.
Burgemeester Leo Pieter Stoel brengt een bezoek aan zeventien stembureaus in de gemeente De Fryske Marren. Het gaat om locaties waar hij bij de vorige landelijke verkiezingen niet aanwezig was. Met zijn rondgang onderstreept hij het belang van de gemeenteraadsverkiezingen en het werk van de vele vrijwilligers.
Voor inwoners uit het werkgebied van DeSintNykster.nl staan daarbij bekende namen op het stembiljet. Tjerk Scheepstra uit Doniaga is kandidaat voor de BoerBurgerBeweging (BBB) en Albert van Keimpema uit Tjerkgaast voor Ondernemende Friezen (OF). Oud-Sint Nykster Ivo de Wolff treedt naar voren namens de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (VVD). Voor hen staan zeven stembureaus open in Sint Nyk, Langweer, Idskenhuizen, Scharsterbrug en Ouwsterhaule.
.jpg)
In totaal zijn er 46 stembureaus geopend in de gemeente, waar 423 vrijwilligers zich inzetten om de verkiezingsdag soepel te laten verlopen. Kiezers kunnen hun stem uitbrengen van 7.30 uur tot 21.00 uur. De stembureaus zijn toegankelijk voor mensen met een handicap; waar nodig zijn drempelhulpen geplaatst en worden deuren opengezet.
De kandidatenlijst is vastgesteld door het gemeentelijk centraal stembureau. Dat betekent dat een stem geldig blijft, ook wanneer er bijvoorbeeld een fout staat in de naam, woonplaats of het geslacht van een kandidaat.
Op de website van de gemeente wordt de hele dag een liveblog bijgehouden met onder meer actuele opkomstcijfers. Na sluiting van de stembureaus om 21.00 uur start het tellen van de stemmen op de locaties zelf. Vervolgens worden de resultaten overgebracht naar het gemeentehuis Herema State, waar na een eerste controle de voorlopige uitslagen worden gedeeld.
- Stembureaus in het werkgebied van DeSintNykster.nl
• Sint Nicolaasga – Zorgcentrum Doniahiem
• Sint Nicolaasga – Zalencentrum Sint Nyk
• Idskenhuizen – Dorpshuis De Stjelp
• Langweer – De Hoekstien
• Scharsterbrug – TV De Skarslach
• Ouwsterhaule – Dorpshuis De Hichte
• Tjerkgaast – Doarpshûs ’t Spantsje - Stemmen kan woensdag 18 maart 2026 tot 21.00 uur
Foto's: Byldbrêge/Menno Dijkstra
Schrijver Dolf Verroen deponeert zijn enorme stemformulier in de stembus..jpg)


