Zo’n duizend bezoekers kwamen zaterdag 11 oktober 2025 naar de derde editie van het Grutsk Fryslân Festival op camping Jantina Hoeve in Ouwster-Nijegea. Met hun komst werd het extra druk op de wegen in Ouwsterhaule, doordat tegelijkertijd de Muzikale Wandeltocht van muziekvereniging Excelsior plaatsvond.
De fair, die om tien uur ’s ochtends van start ging, bood een volle dag met Friese producten, ambachten, muziek, lezingen en activiteiten. Het evenement draait om ,,de trots op Fryslân en het leven dichtbij de bron’’, aldus de organisatoren.
,,It giet ús om bewust libjen, tichter by de grûn en by ússels,’’ vertelt mede-organisator Hendrik Boonstra út Sint Nyk. ,,Wy wolle sjen litte dat Fryslân alles hat wat in mins nedich hat — fan iten en ambacht oant mienskip.’’ Boonstra is een van de initiators van Grutsk Fryslân, een gemeenschap van enthousiaste Friezen en liefhebbers van Fryslân die zich inzetten voor het behoud en de promotie van Friese cultuur en tradities.
Bezoekers konden zaterdag langs de ongeveer dertig kramen en verschillende ambachten, meedoen aan workshops zoals ijsbaden, ademhalingsoefeningen en kruidenleer, en luisteren naar sprekers over een bewust en gezond leven.
Vrijwilligers — een dertigtal — waren de hele dag in touw. De Friese troubadour Piter Wilkens zorgde voor een muzikaal hoogtepunt met een optreden in de middag.
,,Wy sjogge allinnich mar blide gesichten en minsken dy’t hjir mei in folle tas nei hûs geane,’’ zegt Boonstra tevreden. ,,It wurdt alle kear in bytsje grutter en wy wurde dêr allinne mar grutsk op.’’
Volgens de organisatie was het festival ,,in grut súkses’’. De insteek is om in andere regio’s en dorpen soortgelijke markten te organiseren.
- Meer informatie is te vinden op www.GrutskFryslan.frl
Foto's: Byldbrêge/Menno Dijkstra
Piramides worden gebruikt om energie op te vangen en te versterken voor genezing, meditatie en het bevorderen van fysieke en mentale balans.
Volop aandacht voor zanger Piter Wilkens
Watze Bilstra houdt het draaiend rad in beweging.
Mede-organisator Hendrik Boonstra (links) en de Friese troubadour Piter Wilkens in gesprek. Het Grutsk Frysk Festival had de zanger uitgenodigd voor een optreden.
Proeven uit de natuur. Afke Odinga uit Sint Nyk biedt bezoekers een hapje aan.
Eten uit de natuur. Afke Odinga uit Sint Nyk liet zien dat soep met allerlei kruiden en groenten kan worden gemaakt. De bezoekers lieten het zich prima smaken.
Nog meer piramides in alle maten en kleuren.
Zes verschillende ambachten waren er op het festival, waaronder het vlechten van eendenkorven
Dietmar Laske van brouwerij Gudzekop uit Goïngarijp vertelt hoe hij zijn bier brouwt.
De belangstelling voor een massage was groot.
De Multi Wave Oscillator kan worden ingezet tegen allerlei medische klachten. Op de beurs werd er onder andere de celgezondheid mee geoptimaliseerd.